Jak začít s udržitelným stylem života?

 

  Určitě už jste někdy v minulosti mohli narazit na pojem “Zero waste”. Co to vlastně je a jak začít žít ekologicky, udržitelným životním stylem, rozebereme právě v tomto článku.

Zero-waste - Jak začít žít s nulovým odpadem?

   Zero waste začíná být poslední roky trendem mezi influencery a blogery po celém světě. Jednou z nejznámějších světových představitelek tohoto životního stylu, je Bea Johnson. Je známá nejenom tím, že napsala úspěšné eko-knihy ale hlavně tím, že její roční odpad činí pouze obsah jedné zavařovací sklenice. Zdá se skoro neuvěřitelné, že ? Zero waste ale není jen o tom, vejít se do jedné zavařovačky. Nápomocni můžeme být postupně byť jen malými krůčky odbouráním zlozvyků každodenního života. Na začátku všeho, stojí především vlastní rozhodnutí každého z nás, jakým směrem se vydáme a co svým přístupem k životu a k přírodě okolo nás, budeme podporovat.

REFUSE - Pojmem zamítni, myslíme na NEpoužívání jednorázových plastových výrobků, jako jsou např. brčka, jednorázové příbory nebo třeba igelitové sáčky v obchodech.   

REDUCE - Pro heslo zredukuj, přístup „to se může hodit“ je pro redukci odpadu snad úplně nejhorší. Upřednostňujte kvalitu před kvantitou, nepodléhejte klamavým akčním slevám či reklamám. Jak se říká – méně je někdy více, zde toto přísloví platí dvojnásob!

REUSE - Dalším bodem pravidel je i znovu použij – pro výrobky již zakoupené vymyslíme nový způsob využití. V dnešní době, převážně tedy ve větších městech jsou bezobalové obchody, kam přinesete staré nádoby, které můžete naplnit stejnými produkty jako v každém jiném supermarketu, akorát tím tolik nezatížíte prostředí.

RECYCLE - Pravidlo číslo čtyři je snad každému jasné. Při nákupu nových výrobků, bychom měli brát ohled nejen na fakt, zda jsou opakovatelně použitelné, ale i zda-li jsou vyrobené z recyklovatelných materiálů.

ROT - Posledním bodem, který je známý všem už od pradávna – zkompostuj. Kompostování je jednoduchý a ověřený postup na správné využití organických odpadů a byl vyžíván už našimi předky při práci s půdou a rostlinnými zbytky.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení